Имейл

hlbg.com@gmail.com

Нови сифони за климатизация и вентилация от HL

Кондензатните сифони на практика: решения за ефективно и надеждно отводняване на вентилационни и климатични системи

Днес централизираните климатични и вентилационни системи в обществените сгради са станали незаменими. Те осигуряват ефективна циркулация на въздуха и създават приятен вътрешен климат, особено когато се изисква охлаждане. Важен компонент на тези системи е кондензатния сифон, който се грижи за правилното отвеждане на кондензната вода и коректната функционалност на системата.

Централизираните климатични и вентилационни системи засмукват външния въздух и го транспортират чрез вентилационни тунели в съответните помещения. Особено през лятото, през вентилационните канали протича топъл външен въздух, който среща охлаждащ регистър, което създава конденз.

Защо ни е необходим кондензатен сифон?

В охлаждащия регистър се създава кондензна вода, капеща във вана, която трябва да се отводни

Кондензната вода капе в кондензна вана и след това се изхвърля. В зависимост от това къде се намира топлообменния регистър по посоката на въздушния поток, говорим за 2 типа сифони, в зоната на засмукване и в зоната на повишено налягане.

Ситуация с вакуум (зона на засмукване)

В зоната на засмукване, възниква отрицателно налягане, въздухът се засмуква и водата не може да се оттича

Първата ситуация е в зоната на засмукване (по посока на въздушния поток – но пред вентилатора). Проблемът тук е, че топлият въздух от обслужваното помещение се смесва с вече охладения въздух в системата, което води до загуба на ефективност.

Друг проблем е, че вакуумът пречи на конденза да излезе от кондензната вана. Така тя може да прелее, което е причини и за щети.

Топчето в сифона не позволява въздухът да бъде засмукан. По този начин водата може да се оттича нормално.

Решението и на двата проблема е HL136NT кондензатен сифон с вградено топче. Сферата в сифона пречи на въздуха да проникне в системата. Така вече сифонът може да се напълни и водата да се оттича правилно. Благодарение на топчето в сифона, този сифон няма нужда от поддръжка и не трябва да се пълни ръчно.

Ситуация с повишено налягане

В този случай охлаждащия регистър се намира след вентилатора по посока на въздушния поток. Проблемът тук е, че вече обработеният въздух излиза навън през кондензатния сифон! Това води до още една загуба на ефективност. Топчето обаче не помага в този случай.

Подготвеният въздух се издухва от охлаждащия агрегат

Решението тук е прозрачния HL136.2 кондензатен сифон. Тук е необходимо да се гарантира, че височината на сифона определено е по-висока от работното налягане в системата. Ако височината на сифона е твърде ниска, сифонът вече не може да изпълнява своята функция, а също и въздухът се издухва от сифона. С твърде нисък сифон, свръхналягането избутва водата от сифона и по този начин причинява загуба на ефективност.

Кондензатни сифони – функция и поддръжка

Основната функция на кондензатните сифони не се състои в защитата от канални миризми в общия смисъл, а в разделянето в самата вентилационна (климатична) система между външния въздух и вече обработения въздух.

В зоната на повишено налягане сифонът трябва винаги да се пълни и следователно редовно да се проверява и презарежда, ако е необходимо. По хигиенни причини кондензатните сифони не трябва да бъдат свързани към канализационната мрежа, а трябва да се оттичат свободно.

Кондензатните сифони играят решаваща роля в съвременните климатични и вентилационни системи. Те не само предотвратяват проникването на обработения въздух и загубата на енергия, но също така гарантират, че системата функционира безупречно и хигиенично. Чрез редовна поддръжка и проверка на тези компоненти се осигуряват надеждност и ефективност на цялата система.

Като цяло кондензатните сифони и сепаратори допринасят за създаването на здравословен и комфортен вътрешен климат в обществените сгради и по този начин подобряват благосъстоянието на потребителите.

Ние от HL ще се радваме да Ви помогнем, за да се насладите на приятно и безпроблемно климатично преживяване.